neděle 2. listopadu 2008

Hilsneriáda


„Hilsneriáda“ byl proces proti Leopoldu Hilsnerovi. Ten byl roku 1899 obviněn z rituální vraždy Anežky Hrůzové. Proč jsem si tentokrát vybrala tak zajímavé téma? Proces sám o sobě vzbuzoval hrůzu, i když rituální vraždy v roce 1899 nebyly nic neobvyklého a originálního. Byl to proces, který se týkal dvou mladých lidí. Proces, který se přespříliš nezabýval, jak to bylo doopravdy. Proces, který našel prvního viníka, který se jim hodil díky Židovskému původu, a to, jestli byl viník opravdu vinen, už nikoho nezajímalo. Možná by jen stačilo najít více detailů a více svědků. Proces byl rychlý a nemilosrdný. Mladému muži zničil život a mladé dívce život vzal…

Proces byl označen za antisemitický. Antisemitismus byla vlna nenávisti vůči Židům. Lidem se nelíbilo, že začali bohatnout a jejich postavení se zvyšovalo.

Do procesů zasáhl jeden velmi významný muž. Tomáš Garrigue Masaryk. V té době byl profesorem Karlovy univerzity. Masarykovi nešlo ani tak o samotného Hilsnera, o kterém se vyjadřoval dosti hanlivě, ale o to, aby celý případ nebyl vnímán jako židovská rituální vražda.
A co tedy šlo a jak vražda údajně probíhala? Informace nejsou z mé hlavy, ale z internetu…Já pouze vybrala nejzajímavější a nejdůležitější události a dala případu pochopitelnou podobu…:)


29. března 1899 šla devatenáctiletá Anežka Hrůzová cestou z Polné okolo lesa Březiny. Přepadl ji násilník, který ji brutálně zabil a její tělo ukryl mezi stromky blízko cesty. Mrtvola byla nalezena na Bílou sobotu 1. dubna. Brzy potom se v Polné a okolí začal jako vrah podezírat dvaadvacetiletý Leopold Hilsner.

Vražda se odehrála pravděpodobně takto. Neznámý útočník, který si připravil kameny, provaz, nůž a hůl, nechal Anežku několik kroků přejít a vyřítil se z úkrytu na pokraji lesa. Zezadu ji udeřil holí a zasadil jí osm ran kamenem do hlavy. Měl v sobě nepotlačitelný, šílený impuls vysvléci mladou dívku do naha a začal svůj úmysl riskantně provádět hned na pokraji lesa. Zavlekl poloomráčenou Anežku přes polní příkop do dolíku mezi stromy, vzdáleného asi jen dva metry od cesty. Zde Anežku, která se napolo v bezvědomí ještě bránila reflexivními pohyby, srazil k zemi a začal z ní strhávat šaty. Obnažil ji, jak nejvíce mohl. Když se mylně domníval, že křeče silně krvácející Anežky signalizují nový odpor, začal ji škrtit připraveným provazem. Škrtil ovšem už umírající nebo mrtvou dívku. Násilí ho stimulovalo jako alkohol, jako afrodisiakum k dalšímu náporu. Znova vzal nůž a prořízl Anežce hrdlo a přitom přeřízl i provaz na jejím krku.

Zavražděnou Anežku našla skupina školních dětí, které společně i s jinými občany prohledávaly okolí Polné.

Během několika hodin se v Polné začala šířit zvěst, že v Březině byla spáchána rituální vražda.

Anežka Hrůzová pracovala u slečny Prchalové. Učila se zde šít a strávila zde pět nebo šest měsíců. 29. března odešla jako každý den z práce, domů však již nedošla.

Leopold Hilsner bydlel v Židovském městě v těsném sousedství slečny Prchalové. Byl to židovský proletář. Nepracoval a ani o práci příliš nestál. Byl to nepříliš vzdělaný mladík se základní znalostí čtení a psaní a s omezenými zájmy provinciálního povaleče. Číst uměl česky
a německy, psát pouze německy, a to s hroznými gramatickými chybami. Vedl celkem bezúhonný život. Nikdy se nedopustil násilí nebo výtržnosti.
V Polné mezi lidmi jednoznačně převládal názor, že to nemohl udělat nikdo jiný než Leopold Hilsner.

Hilsner byl zadržen a během výslechu a vyšetřování se dopustil několika drobnějších lží, které byly pro posouzení faktických okolností případu nevýznamné, ale pro něho měly zničující důsledky.
V první den vazby nechal k němu soudce přivést ke konfrontaci svědkyni Vomelovou, která byla v den vraždy vylekána neznámým mužem poblíž místa činu. Ta uvedla do protokolu, že v Hilsnerovi nepoznává onoho muže. To mohl být dostačující důvod k tomu, aby byl
Hilsner propuštěn na svobodu, ale zůstal ve vězení.
Hilsner byl ve vězení a podezření, které ho sem zavedlo a úzce souviselo s jeho židovstvím.

Na Hilsnerovu obranu se jako jeden z mála postavil profesor Tomáš G. Masaryk, který označil rituální vraždu za pověru a pozadí procesu označil za antisemitské. Po jeho protestech proti rozsudku a na základě dalších znaleckých posudků byl rozsudek 25. 4. 1900 zrušen. Za svou obhajobu si Masaryk vysloužil posměch a odsudky od společnosti i velké části svých studentů, což pro něho bylo nejhorší. Masaryk neočekával, že proti rituální vraždě povede osamělý boj.

Řada autorů, mimo jiné Jiří Kovtun a Bohumil Černý, dnes tvrdí, že důkazy o Hilsnerově vině nebyly zdaleka dostačující a zpochybňují některá svědectví. Existovala také řada dalších podezření, kdo by mohl být vrahem Anežky (například její bratr, který se s ní den před vraždou pohádal, Hilsnerův spolubydlící atd.), tato obvinění se ovšem pro nedostatek důkazů nikdy nepodařilo prokázat.

V novém procesu zahájeném v Písku v roce 1900 byl však Hilsner obžalován za vraždu další ženy, která byla zavražděna před více než dvěma roky. Znovu byl odsouzen k trestu smrti, císař František Josef I. však později změnil trest císařskou milostí na doživotí.

Po 18 letech ve vězení byl Hilsner propuštěn na základě milosti, kterou mu udělil nový císař Karel I. Na svobodě žil v chudobě ještě deset let, a to až do své smrti v roce 1928.

K vraždě se nakonec na smrtelné posteli přiznal Anežčin bratr.

sobota 27. září 2008

Sex and the City


Nečekejte článek rozebírající sex na veřejných místech, ale dlouho očekávaný celovečerní film, který je třešničkou na dortu šesti řad seriálu Sex ve městě. Čtyři roky po skončení šesté řady, se k nám opět vrací Carrie, Samantha, Miranda a Charlotte. Vrací se starší, zkušenější ale stejně ztřeštěné. No…už to nejsou třicátnice lovící každé kalhoty, které se v dohledu patnácti metrů mihnou, ale o sex rozhodně nepřijdeme. Ač je „holkám“ čtyřicet (a více) stále mají plnou hlavu problémů. Někdo s výběrem svatebních šatů, někdo s nevěrou a někdo s těhotenstvím. Příběh začíná čtyři roky poté co jsme se s Carrie a jejími kamarádkami rozloučili. Jejich problémy i životy se změnily, ale o zábavu nebude nouze.

Pan Božský (Chris Noth) konečně dobyl srdce Carrie Bradshaw (Sarah Jessicu Parker), úspěšné spisovatelky a odbornice přes boty, a plánuje velkolepou svatbu. Carrie dopisuje svoji čtvrtou knihu, stává se „dospělejší“a prožívá vyrovnaný vztah s panem. Charlotte (Kristin Davis) i její manžel Harry jsou hrdými rodiči malé dívenky Lily, kterou si adoptovali v Číně. I přes to Charlotte stále touží po vlastním dítěti a snaží se otěhotnět. Samantha (Kim Cattrall) zvítězila nad rakovinou prsu a rozhodla se svého partnera následovat do Los Angeles. Žije si v překrásném domě na pobřeží, ale stále ji něco chybí a tak stále vyhledává nová a nová milostná dobrodružství…:) Miranda (Cynthie Nixon) zažívá partnerskou krizi a snaží se vyrovnat se životem v Brooklynu, kde si i po pár letech nezvykla.

Ale dočkáme se i nových postav. Oscarová herečka Jennifer Hudson si zahrála osobní asistentku Carrie a vnese do příběhu a hlavně do života Carrie nový smysl pro řád…

Po celou dobu seriálu jsme mohli sledovat celou řadu bizardních, odvážných i smyslných a překrásných šatů, bot a doplňků. Ani tentokrát nás tvůrci nenechají na holičkách. Ve filmu si Carrie obleče kolem osmdesáti kostýmů, bot, šperků a doplňků za milióny dolarů. „Odhaduji, že ústřední čtyřlístek se ve filmu převlékne minimálně třistakrát,“ říká Patricia Field (hlavní návrhářka). „Ostatní postavy změní kostým jen jednou nebo dvakrát. Raději jsem to ani nepočítala, každopádně jsem si jistá, že ve filmu se objeví hodně přes tisíc kostýmů. Opravdu monumentální.“ Její modní kreace, z kterých přecházel zrak, byly jedním z hlavních příčin vysoké popularity seriálu.


Film měl světovou premiéru 30.května a v Čechách se promítá od 5.června 2008. Myslím, že se dočkáme všeho co jsme měli rádi a všeho co nás po tak dlouhou dobu poutalo k televizním obrazovkám. Já osobně jsem opravdu zvědavá co holky tentokrát vymyslí a myslím, že to bude stát za to…

úterý 16. září 2008

Snídaně, nejdůležitější část dne...

Až už se snažíte zhubnout či jste se svým tělem a postavou spokojeni, nikdy nezapomínejte na kvalitní snídani. Snídaně je základ dne a základ každého zdravého jídelníčku a měla by pokrýt 25% veškeré denní spotřeby jídla. To znamená, že i přes všechny argumenty (proč nestíháte či nemůžete snídat), která Vás teď napadly, je snídaně důležitá a neměla by ve vašem jídelníčku chybět.

Proč je tedy tak důležité snídat? Po ránu tělo potřebuje sacharidy, vlákninu a vitamíny k dodání energie a k nastartování metabolismu. Pokud tyto látky tělu nedodáte, brzy začnete pociťovat únavu, budete méně výkonní, bez elánu a bez nálady…To opravdu přece nestojí za to…

Druhým důvodem je tzv. Vlčí hlad. To znamená, že jestli nebudete snídat, první jídlo které si dáte, sníte nárazově a v mnohem větším množství.
Kvůli dopolednímu hladovění mají lidé často tendenci jíst více odpoledne a hlavně večer, a právě energii z těchto pozdních jídel už většinou nestihnou vydat a proto se všechna uloží do tukových zásob.

Nemusíte snídat hned po probuzení, jelikož všichni nedostáváme hlad sotva vstaneme. Stačí snídat přibližně do dvou hodin od doby, kdy jste svůj teplý pelíšek opustili.

Co je tedy správné snídat? Zapomeňte na uzeniny, paštiky, jitrnice ale i bílé pečivo, po kterém dostanete brzy hlad… Snídaně by měla být pestrá a zdravá. Ideálně by měla obsahovat obiloviny, jako například ovesné vločky, celozrnné pečivo či mϋsli, ovoce nebo zeleninu, mléčné výrobky (jogurt, tvaroh, sýr) a dostatek tekutin.

pondělí 15. září 2008

Student IN


Je to tu, od 8.září si můžete v trafikách koupit první číslo již šestého ročníku časopisu Student IN. Kdo se teď zarazil a nemá představu, o čem to tu mluvím, trochu to upřesním. Časopis Student IN je časopis studijní. Především je určený maturantům, kteří mají před sebou svoji „životní zkoušku“ tedy maturitu a přijímací zkoušky na vysoké školy, a třeťákům, kteří by si měli utvářet představu o budoucím zaměření. V časopise si ale na své přijde každý. Letošní první číslo je navíc plné novinek, nových rubrik, vychatávek a v novém designu. Najdete zde nové PC hry, novinky na DVD i v hudební scéně, nové knižní tituly a nově i články o módě. Rady co a jak, když chceš studovat v Itálii, co nesmíte propásnout neboli kulturní akce měsíce, hračky nejen pro pány (mobily, přehrávače, domácí kina i článek o digitálních knihách) a nejzajímavější webovky.

Hlavní část Vám pomůže vybrat dobrou Jazykovou školu a vypořádat se s hrozící vysokou školou ( Jak si vybrat VŠ? Jak si vybrat obor?) a maturitou. Na závěr si můžete ověřit své znalosti v různých přijímacích testech na VŠ.

Prostě a jednoduše časopis je nacpaný od první až do poslední stránky…:)

úterý 26. srpna 2008

Jumper


Hop sem, hop tam…Jednoduché že? Ne? Pro Davida Rice je to celkem snadné a vlastně si díky takovému „hop“ žije celkem slušně a do určité doby i bezstarostně…

David Rice (Hayden Christensen) neměl zrovna idilické dětství. Matka ho opustila, když mu bylo pět let, otec se o něho nezajímal a důležitější pro něho byla flaška piva. Kamarádi se dokázali jen posmívat a jediný opravdový přítel byla Milie (Rachel Bilsonová), kamarádka a první dětská láska, která mu rozuměla a měla ho ráda. Právě díky ní David poznal své jedinečné schopnosti. Není přece trochu divné, že může být tam, kde zrovna chce, pouhým mrknutím oka? Lépe řečeno, jedním skokem? Tak zrovna tohle nedělá Davidovi zrovna velký problém a když mu to i zachrání život, rozhodne se změnit svůj život o 180 stupňů. Opustí opileckého otce i milovanou Milie a začne si žít na volné noze v Londýně. A jak si takový pohodový život platí? Prostě si řekne „hop“ a skočí si pučit trochu peněz z pečlivě hlídaného trezoru některé z bank. Samozřejmě to někdy určitě vrátí, takže si nemyslete, že by byl David bankovní lupič…:) Je přece báječné posnídat na hlavě Sfingy nebo si prohlídnout Londýn z Big Benu…Jenže všechno není tak skvělé jak se zdá. Na světě existuje totiž pár lidí tzv. Paladinů , kteří mu jdou po krku, jelikož se jim jeho schopnosti zrovna nezamlouvají…A nejde ani tak o závist ale o náboženskou fanatičnost Paladinů, jelikož takové schopnosti, jako mají Jumperové, má mít pouze Bůh.

David zjistí že není jediný skokan a s pomocí Griffina (Jamie Bell) jdou po krku drsnému blonďákovi Rolandovi (Samuel L.Jackson). Nebude chybět ani Milie, kterou David vytáhne ze všedního života servírky rovnou do Říma. To, že ji tím poměrně zkomplikuje život, si všimne ve chvíli, kdy je Milie unesena a použita jako návnada…

Film mě zaujal tématikou a svou nenáročností. Jedná se o neškodný oddychový film. Není ani nudný ani přecpaný akcí a zábavou. Je to průměrná sci-fi se slušnými triky a kapkou romantiky. A možná se dočkáme i pokračování…

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet street


Chystáte návštěvu kadeřníka? Či vaše mužské strniště přerostlo přes nekontrolovatelné hranice? Měla bych pro Vás nabídku…Co tahle navštívit ďábelského holiče z Freet Street?? Že jste o něm nikdy neslyšeli?? Tak to je velká chyba! Sweeney Todd (Johnny Depp) je holič, který holí, zpívá, tančí a zabijí. Zabijí? Ach ano, to jsem Vám možná měla říci dřív. Kdo by ale na jeho místě nezabíjel. Měl poklidný život jako Benjamin Baker s milovanou ženou, která mu porodila krásnou dcerku, do doby, než se na scéně objevil majetnický pokrytecký soudce Turbin. Ten ho neprávem odsoudil, znásilnil jeho ženu, která spáchala sebevraždu a přivlastnil si jeho dceru. Po patnácti letech se ale Todd vrací zpět do Londýna, aby se pomstil. Ochotně mu pomáhá paní Lovettová (Helena Bonham Carter), nad jejímž krámkem s "Nejhoršími masovými koláči v Londýně" si Todd otevře holičství. Todd se zaměří především na svého úhlavního nepřítele, soudce Turpina a jeho poskoka Bamforda, kteří jej nespravedlivě odsoudili, ale do cesty se mu připlete mnohem více nepřátel. Zpočátku sice netuší, jak se zbavit těla, ale tento problém záhy vyřeší paní Lovettová, která vzniklou situaci bere jako východisko ze své svízelné situace. Koneckonců její masové koláčky se něčím plnit musí, tak proč ne třeba lidským masem? A tak spadáme do kolotoče vražd, stoupajícího zájmu o masové koláčky paní Lovettové (které se stanou senzací Londýna) a neupadající touhy po pomstě a znovunalezení své dcery Joanny.


Sweeney Todd je film natočený podle slavného broadwayského muzikálu Sweeney Todd z pera Stephena Sondheima. Je poutavý, děsivý, napínavý a překvapující. Johnny Depp a Helena Bonham Carter (kterou jste mohli vidět i ve filmu Harry Potter) mají neuvěřitelně krásné a melodické hlasy, které se skvěle doplňují a výsledek je prostě senzační. Ve filmu se mnoho dialogů nedočkáte, jak už to u muzikálů bývá, ale texty písní a melodičnost celého snímku jsou ohromující a dostačující. Podle mého názoru tu tento žánr opravdu chyběl a vřele Vám ho můžu doporučit! Sami se přesvědčte o kvalitách Sweeneyho Todda…:)